"טיפולי המרה"

נתקלתי בחדשות שמתקיפים מטפל דתי, שמזמין הומוסקסואלים לטיפול שיאפשר להם לשנות את הנטייה המינית שלהם. לא הצלחתי להבין בכתבה האם טיפולים כאלו נחשבים ללא חוקיים, או רק לשנויים במחלוקת.

עצם הביטוי "טיפולי המרה". הוא ביטוי מצמרר. הוא שותל במוח את ההנחה שמי שמחולל שינוי בחייו, הופך למומר, כלומר, מי שהמיר את דתו. וכמובן משתמע מזה שהכי טוב, לא להשתנות. ואני שכל ימי מלווה אנשים בתהליכי שינוי עמוקים ויסודיים, ממיר, רווקים לזוגות, וממיר זוגות להורים…

אנשים עוברים ניתוחים קשים וממושכים כי לעצב לעצמם את הזהות המועדפת עליהם. בסוף, הוא הופך לאישה, היא הופכת לגבר. ואף אחד לא פוצה פה ומצפצף על השינוי הקיצוני הזה. "המרה" כזו, לא מפריעה לאף אחד.

אני כמובן, הייתי עושה כל מה שרק אפשר כדי למנוע כפיה של שינוי כזה. עדין יש מקומות בעולם שהומוסקסואלים נרדפים, בעיקר כחלק מן הכפייה הדתית. וגם אצלנו, חלקם נרדפים על ידי קרובי משפחה צרי אופקים ופקידי דת למיניהם.

ההערה היחידה שיש לי כלפי אותו מטפל היא שהוא בתמימות ממליץ ומשדל אנשים לטיפול. שינוי כזה דורש מוח עם כישורי למידה מיוחדים במינם. לרוב האנשים אין כלים כאלו.

אני למשל, לא רק שלא הייתי משדל, אלא שאת מרבית הפונים שבאו לבקש את השינוי הזה, דחיתי, משום שנוכחתי לדעת שכלי הלמידה שלהם דלים. הם יכולים לנוע רק נוכח מה שהם חשים ומרגישים ואין להם את הכוח להוסיף יכולות אחרות ושונות. ויש דרכים לבדוק את זה. למשל, אם הוא אוהב מוסיקה מזרחית ואיננו אוהב, או אפילו מתעב, מוסיקה קלאסית אטיל עליו כ"שיעורי בית" ללמוד בעל פה קטע קצר, קלאסי. עד שיערב לאזניו. אם הוא לא מצליח לפצח לימוד כזה פשוט, למה לי להשלות אותו שהוא יצליח לאהוב אישה וליהנות ממין אתה?

כלומר, גם בהפקת שינויים יש דרגות קושי שונות. ואני בוודאי שלא הייתי מסכים להסתפק כל כך במעט, כלומר, להשיג קצת שינוי למראית עין, להשביע רצון של הדודים. התנאי שלי היה להשיג שינוי כזה שיכולת האהבה והמשיכה תהיה טובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *