בנט, מנסור עבאס וסילמן

ישנם המון נושאים שהייתי רוצה לדבר עליהם אתכם. אני חייב לדבר אתכם על שנאה, ועל שינוי. כן, גם על בנט, מנסור עבאס ועל סילמן מרוב הדיווחים בחדשות והתגובות של רובכם כאן, אני יודע שהרוב לא מבינים כלל על מה מדובר.
איני יכול ישר לומר את מה שיש לי לומר, משום שדרושים כמה פירורי הבנה קודמים שיסללו את הדרך להבנה.
על אנשים שמסוגלים לחולל שינוי של זהות.
תשאל את השונא המצוי והוא יענה לך שהאחר אשם בזה. האחר איננו בסדר. היא לא צנועה על כן מוצדק לרצוח אותה.
כלומר, אין שנאת חינם. יש הסבר ונימוק שמצדיק מעשים. במעשיהם הם הרוויחו את השנאה כלפיהם.
ואני מציע לראות את הנוף בנקודות החיכוך. השנאה בוערת דווקא היכן שיש גירוי חזק מידי בהשוואה ליכולת שלנו להכיל וליהנות ממנו.
אצל החרדים למשל, ככל שהאישה תהיה נאה יותר וחשופה כך הם ישנאו אותה ויסלדו ממנה. על מנת להכחיד את הגירוי מתודעתם. אגב, בקצה השני, נמצא מי שלא הצליח להדחיק את הגירוי ויצרו תוקף אותו בלי שליטה.
אנסה להיאחז במה שרוב האנשים דווקא נוטים להבין. למשל, יודעים לומר ששונאי הומואים והסולדים מהם מעידים על עצמם שכנראה יש בהם נטייה או משיכה שהם חייבים לדכא ולהכחיד. והשנאה מאפשרת להם לא לדעת שיש במושא השנאה, דווקא גירוי מפתה.
אבל מה הבעיה? בשביל להבין את זה אתם חייבים לעקוף את מה שאתם מרגישים ולהבחין בנוף שהוא לא פעם ממש הפוך ומנוגד למה שאתם חשים ומרגישים.
וכך, אחד המושגים הכי חשובים בחשיבה ידידותית שנוצרה בי, "הדיפה מגושמת", ותרומותיו משנות חיים, לא פחות, לא מוכר והרוב מדשדשים במי אשם, את מי להעניש ומחמיצים הון במטבע של חיים.
מעטים מסוגלים לחולל שינוי עמוק בזהותם. הרוב, כמו שחינכו אותם כך יתמידו וימחזרו את עצמם כל חייהם.
כל חיי אני חוקר את יכולת השינוי שנתונה לאנשים למדנים נדירים. זה מרגש אותי כעדות לכושר המוח לתעל את יכולותיו למחוזות הפוכים מהתשתית המקורית.
האדם המשתנה פורץ את הגג שהעמיסו על ראשו הוריו ומחנכיו וחוויות ילדותו. כלומר, בתחילת השינוי האדם פועל כנגד מה שהוא רגיל אליו ומתמיד ללמוד יכולות חדשות עד שהשינוי מתבסס ומתקיים כשיגרה.
הוא מפר שיווי משקל שהתקיים בסביבתו. בתחילת השינוי, הוא עבריין, מורד, בוגד. והיה כדאי להבין מדוע יש השונאים אותו בלי גבול.
וזה לא הנימוק שכולם נוערים אותו כצפוי. כאילו שהוא סוטה מדרך הישר. אלא משום שהוא מהווה גירוי חזק מאוד שעלול להשפיע על הסביבה שגם היא תשתנה. וכך הם חייבים לשנוא כדי לחשק את הקיים ולהכחיד את הגירוי.
המשך בפוסט הבא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *