צומת הזדמנויות

מפגש בין מצב הצבירה הנוכחי שלנו לבין מה שאנחנו נחשפים אליו. המקום שממנו אנו סוקרים את הנוף שלפנינו, ולומדים לברור מתוכו את היעד הרצוי לנו ואת הדרך שתוביל אותנו אליו בבטחה.

צומת הזדמנויות אינו חייב להיות דווקא פרשת דרכים שבה אנו מתלבטים בין לימודי רפואה ללימודי משפטים, בין נישואין לבין המשך הרווקות או בין הישארות בארץ לבין ניסיון להתיישב במדינה אחרת. חיי היומיום שלנו מלאים צמתיי הזדמנויות. למשל, לזהות מהו הגירוי הרלוונטי. לברור מתוך שפע הגירויים שאנו נחשפים אליהם, את זה שנמקד עליו את תשומת הלב שלנו. האם להיענות לפיתוי של פורקן מיידי כלשהו או לפנות לכיוון המקדם את טובתנו. לפעמים נפנה בצומת אל משחק המחשב, או שיטוט בין חברים ולפעמים נאזור כוח ונכין שעורי בית או נתכונן לבחינה.

בחרנו? בעוד זמן לא רב, נמצא את עצמנו מול צומת ההזדמנויות הבא, ושוב נצטרך לבחור.

הצומת הקשה ביותר, אפשר לומר, גורלי, מצוי בתחילת הדרך של הפקת שינוי. שכן, עלינו לבצע פעולות הפוכות לחלוטין ממה שאנו מרגישים או חושבים. למשל, החלטנו להוריד במשקל והוספנו החלטה חגיגית לעסוק בספורט. ללכת יומיום כמה קילומטרים בבוקר, לפני העבודה. עשינו גם מנוי לחדר כושר. פעם, פעמיים, בצענו זאת ואנחנו מאוד מרוצים מעצמנו. ואז לפתע אנחנו מרגישים שאנחנו לא יכולים להמשיך בזה. עייפות נוראית, מחושים שונים מפחידים, חייבים ללכת לבדיקות. או שאנו לא מצליחים להתעורר בבקר. אם נתפתה להישאר במיטה, נישאר כיתה, היכן שהיינו עד כה, ללא שינוי.

מאיפה נגייס כוחות לקום בכל זאת וללכת?

קבענו פגישה והנה ככל שמועד הפגישה מתקרב, ההתרגשות והציפייה הופכים ללאות ואי-רצון. ושוב, אנחנו בצומת גורלי- להיכן נפנה, לצד מי נעמוד? האם לטובתנו או לטובת הסימפטומים של ההדיפה המגושמת ותופעות הלוואי השונות?

התקדמנו כברת דרך. זה לא הזמן להכתיר את עצמנו לשינוי. הנה מגיע עוד גל של סימפטומים שונים ומשונים מלווים במחשבות של ספק וביטול. אתם כבר חודש גרים ביחד ומה שהיה לכם טוב ומעניין אתמול, הופך לשיממון מעיק. מה קרה? אתם רוצים לגמור. קניתם מכשיר ספורט ואחרי כמה זמן, הוא הופך לקולב לבגדים. כמעט, סיימתם לכתוב את חוזה השותפות ביניכם ולפתע אתם נרתעים ומבטלים.

אתם לומדים כבר ארבע שנים וכמעט מסיימים את התואר, ולפתע אתם לא אוהבים את מה שאתם עושים ורוצים להפסיק את הלימודים.

בזה לא נאמר שכל דבר שאתם מתחילים בו, אתם חייבים גם לסיים. אך כאשר סורקים את הנוף, יש הבדל אם נוכחתם לדעת בתחילת התהליך שזה לא מתאים לכם, וביצעתם תפנית לכיוון אחר, או אם הגעתם לסיומו ואתם עומדים לקטוף את הפירות של מה שהשקעתם עד כה…

זו הסיבה, שבבית הספר לידידות אנו נחפש כל אמצעי עזר מתוחכם וממזרי לסייע בהפקה ידידותית. אמרגנות, הסתייעות בבעל יכולת, ועוד. גם קשה מאוד להבטיח מסע נטול שגיאות. פה ושם, אולי תפסידו קרב אחד או שניים, אך עליכם להבטיח לעצמכם שתזכו במערכה כולה, בסופו של דבר. חוללתם שינוי זהותי ומעתה זה שלכם לתמיד. לא כל משב רוח יסיט אתכם ממסלולכם. עליתם כיתה. ראה: "הזדמנות".