עבריינות

מוכנות של אדם לחרוג מהמסגרת, אל גבולות שדעת הקהל תתקומם נגדן.

צריך להסתייג ולומר, שאין הכוונה לעבריינות לא ידידותית, הפרת חוק בוטה שבגללה אנו עלולים להיענש בידי המדינה, אלא למעשים שקשה לנו לבצע על רקע החינוך שלנו. דוגמה אישית. חילול שבת, או אכילת מזון לא כשר, איננה עברה פלילית. הקושי האישי לעשות את זה העניק לי כוחות מיוחדים במינם.

העבריינות חשובה. בבואנו להשתנות, עלינו להיות מודעים לכך שהשינוי גוזר עלינו להיתפש כ"לא בסדר" אל מול קהל מסוים – בדרך כלל, הקהל שאליו השתייכנו עד עתה. לכן, עלינו לפתח את הכושר להיות עבריינים, ולגבור על אין-ספור איסורים שאל תוכם גדלנו. חשוב לציין שהמונח "עבריינות" מקבל משמעות רק בהקשר החברתי שאליו הוא שייך. למשל, נסיעה בשבת נחשבת לעבירה בקהילה דתית.

"קורס בעבריינות" חיוני במיוחד לאנשים רדופי אשמה שמעצוריהם מונעים מהם להשיג מטרות רצויות. הם לא חסומים במידה כזו שלא יחושו רצונות, אדרבה, הם יודעים היטב מה הם רוצים אך מוחם מחושק על ידי תהליכי החינוך הנוקשה שלהם. חיוני גם לאנשים טובים ומחונכים, במובן הרע של המלה, כלומר, שהם צייתנים, מסתפקים במועט ומשלימים עם גורלם. אלו, לא מצוידים בכלים המאפשרים הפקת שינוי. על כן, עליהם להקדים קודם מעין קורס מכינה של כל מיני עשיות המנוגדות לתכנות החינוכי הראשון.

למשל, רווק מזדקן מבקש מאוד למצוא בת זוג ולהקים משפחה. טוב, זו איננה משימה קשה במיוחד. יתחיל להתנסות בסדרת מפגשים עם נשים או מתוך החיכוך החברתי שלו, או יקיים מפגשים יזומים עם נשים פנויות מהמאגר של בית ספר לידידות. אלא שבימות החול הוא עובד במאפיה בעיקר בערבים ובלילות. מילא, אם היה יכול, לפחות, לפצות על כך בסופי שבוע. אך בסופי שבוע הוא התחיל לאחרונה לשמור שבת. כך שעם כל המגבלות שהוא מעמיס על עצמו בלתי אפשרי לעזור לו. עליו לחולל שיבושים בעבודה או להסכים לחלל שבתות.

או אמא המתבקשת לצאת לבלות במקום להכין ארוחה לילדיה המתבגרים, מתקשה לעשות משהו הנוגד את מה שנחשב בעיניה ראוי לעשות כאם. אם אחרת, הבן שלה מתפרץ עליה ובועט בה מעת לעת והיא מתקשה להגיב כלפיו, היא יכולה שעה קלה לאחר מכן, לקנות לו גלידה לפי דרישתו. לא בקשה אלא דרישה. "השאירי אותו בהשגחת הסבתא וקחי לעצמך חופשה קלה ממנו", אני אומר לה. "לא לא אני לא יכולה לעשות לו חרדות נטישה, זה יפגע בנפשו". "זה יפגע בו הרבה יותר, אם הוא יגדל תחת הידיעה שהוא יכול להכות מתי שמישהו מעצבן אותו ויסתבך אולי עם החוק…" אבל, היא מוגבלת לעשות אך ורק את מה שמתוכנת במוחה אודות אמהות. אם לא תקדים קורס "מכינה" בעבריינות, לא תוכל להביא תועלת בגידול בנה…