סיבתיות

בהרגלי החשיבה האנליטית מניחים שיש קשר בין סיבה למסובב. על כן כשנתקלים בבעיה כלשהי חייבים לגשת ולחקור מה הסיבה שחוללה את הבעיה. גישה זו הסבה, לדעתי, נזק רב להמוני מטופלים. חיפוש הסיבה, הנחבאת אל הכלים, מן הסתם, עמוק בתת ההכרה, גזלה הרבה זמן וכסף על חשבון חיי המטופל, וגרמה לו לדשדש בבעיה. היא הביאה תועלת רבה ועדיין מביאה, בעיקר לכוהני הפסיכולוגיה שידעו לפענח את רזי תת ההכרה למטופלים הצייתנים.

חשיבה אנליטית היא כמובן כלי כביר הדרוש לנו לפתרון הרבה בעיות ביקום. היא חיונית בעיקר במוצרים טכנולוגים. השרברב ההגון שהוזעק לפתור את בעיית ההצפה של הדירה במים חייב, מן הסתם לבדוק את צינורות המים ולגלות היכן יש נקב או פיצוץ. ידיעת הסיבה מעניקה לנו באופן מיידי את הפתרון לבעיה. כך גם במערכת חשמלית. יש תקלה, נגלה את הסיבה ומיד נדע מה דרוש לנו לתיקון.

החשיבה הידידותית המתייחסת לבני אדם ולא למכשירים, מניחה שיש כל כך הרבה משתנים הלוקחים חלק באירוע כלשהו עד כי זה נראה חסר סיכוי לחשוף ולגלות את כל המרכיבים הללו. וגם אם כן, זו טרחה רבה הגוזלת הרבה זמן והרבה כסף על חשבונו של המטופל ומה שהכי חשוב, שידיעה זו איננה תורמת לנו מאומה להפקת שינוי.

היכולת והתרבות הלומדת מעניקים לנו חופש בחירה. בין השאר את החופש להחליט מה מתוך עברנו ניטול עמנו ומה נשאיר מאחור. החופש איננו בלתי מוגבל. מוטלים עלינו עבותות הציוד הגנטי שהועבר אלינו מן הדורות הקודמים. ובוודאי שחוויות הילדות המוקדמת יש להם השפעה כבירה על חיינו. כמו ששפת האם שלנו צרובה במוחנו יותר מכל שפה אחרת חדשה המתווספת אליה. כתוצאה מכך, היכולות שלנו מוגבלות. איני יכול להפוך לגבוה יותר. לא אוכל, אם כן להתפתח לכדורסלן מקצועי. אמנם, אני יכול לפצות על הגובה בפיתוח יכולת ניתור מדהימה וביכולת קליעה לסל. זה נכון, אבל, למה לי להתעקש דווקא על פיתוח היכולות הללו במקום לקדם בזהותי יכולות שיושגו ביתר קלות ויוליכו אותי למחוזות עשירים יותר בהתבטאות.

האדם ניחן ביכולת למידה כבירה. יותר מכל בעל חיים אחר על פני האדמה. כדאי לרתום את היכולת הזו כדי לממש כמה שיותר את חופש הבחירה. כנגד נטייה מולדת להשמנה נעמיד מערכת הפעלה מיוחדת שתצמצם למינימום ההכרחי את השפעת התורשה. בארץ חדשה נטפח במיוחד את לימוד שפת המקום, עד שזו תדחק הצידה את שפת האם. נפעיל מערכת של פיצוי מיוחד על ליקויים בעבר, נתמרד בנחישות במה שנחוץ למרוד על מנת לממש את מידת חופש הבחירה שנתונה לנו.