אמרגנות

כלי עבודה המאפשר לנו לארגן את הזמן העומד לרשותנו באופן הטוב ביותר.

ההחלטה אילו פעולות נשבץ במאגר הזמן העומד לרשותנו והדרכים בהן נממש החלטה זו, היא מה שאני מכנה "אמרגנות". מובן שכאשר אנחנו מתכננים את סדר היום שלנו עומדים בפנינו גם אילוצים שאין ביכולתנו להתעלם מהם. אבל, בעזרת אמרגנות נכונה לא נחמיץ את ההזדמנות להפיק מחיינו את המרב. רוב הזמן יוקדש לעיסוק בדברים שאנו אוהבים ובוחרים, ורק בשולי הזמן נשאיר מקום לאילוצים. מה עוד נוכל לעשות עם האילוצים? חלק מן האילוצים נוכל אפילו ללמוד לאהוב ואז האיכות הבידורית שלהם תהיה הרבה יותר משובחת. למשל, ניתן להפוך את ניקיון הבית לבילוי לא כל כך נוראי באמצעות מוסיקה ערבה וידידים שבחברתם העול מתחלק בין כמה שותפים. דרך אחרת אפשרית היא לתת שירות תמורת תשלום בעבודה מועדפת ולשכור בתשלום אדם אחר שיטפל בניקיון ויפנה אותך לעיסוקים אחרים. דרך ידידותית נוספת היא לפצות על העיסוק באילוץ לא נעים באמצעות בילוי מיוחד. למשל, אם נאלצים לעבור טיפול שיניים לא נעים, ניתן "לרפד" אותו ולפצות את עצמנו בבילויים מיוחדים, לפני ואחרי. וכך נעצב לנו, בסופו של דבר, יום טוב ככל האפשר, למרות האילוץ.

גם בילוי חופשה עם ידידה, למי שעדין איננו מורגל בכך, יהיה הרבה יותר מוצלח בעזרת האמרגנות. אמרגנות הנה תרופה בדוקה לצמצום מריבות…

ושוב נזכיר כאן שדווקא מי שנמצא בתלם של חובות ואילוצים והוא בעל זהות של "מושך בעול" יכול לחולל שינוי זהותי כביר ביתר קלות מאנשים אחרים. עליו לרתום את היכולת המופלאה שלו לשאת בעול, לטובת סממני תרבות שונים לחלוטין. זה נקרא לעשות שימוש ביכולת קיימת ולרתום אותה לטובת רכישת יכולת חדשה. למשל, מי שהינו בעל כושר עבודה כביר היכול לעבוד שעות רבות ברציפות בקלות יחסית, יכול גם להעתיק את היכולת גם בשובו הביתה. כלומר, אם בדרך כלל, נהג להגיע הביתה מותש ללא תקציב נפשי עבור אשתו וילדיו, הרי שעתה הוא מגיע הביתה כאילו שלא סיים עדיין את יום העבודה שלו. זהו מעין מתג במוח המשאיר אותו מגויס לזמן מה גם אחרי שהגיע הביתה. מי שעושה את "שעורי הבית" הללו במשך זמן מה, מגלה עד מהירה שהוא יכול לבלות בהנאה גם עם האישה והילדים. באותו האופן, מי שאינו רגיל ליהנות מחופשה, פשוט יתייחס לחופשות הראשונות שלו כאל עבודה חיונית. יתאזר מעט בסבלנות ויגלה שיכולתו מתרחבת ומאפשרת לו גם לעבוד וגם ליהנות מחופשות.

אמרגנות היא פעולה שרירותית. מבוססת על החלטה ולאו דווקא על חשקים ורצונות. ומדוע היא תורמת להפקת שינוי? משום שלא מעט התחלות כרוכות במאמץ שאין בו הנאה מרובה. כגון: תרגול מעבר מסובך מאקורד לאקורד, בכלי נגינה כלשהו. וכידוע, לעיתים נדרשים עשרות ומאות חזרות שמשגעות את האוזן עד שהנגינה זורמת בקלות. לא רבים יתמידו לחצות את החלק הקשה והלא מעניין ובכך הם בעצם מוותרים על התמורה והיא – יכולת לנגן ולהפיק מוסיקה, שזו אחת ההנאות הגדולות המזומנות לאדם. בדומה לכך, מי שמבקש לשחק טניס נדרש לאינספור אימונים של חבטות כף היד וגב היד וכדורי הגשה… כתנאי להשגת ההנאה הצרופה הגלומה למי שכבר יודע לשחק טניס…

האמרגנות מורכבת משורה של הפקות, שבעזרתן נוציא אותה מהכוח אל הפועל. היא מהווה גם נדבך חשוב בהשחזת כלים לעיצוב זהות. תחילה יש לתרגל אמרגנות של הימים הקרובים: מה ניתן לעשות מחר אחר הצהריים ומה ניתן וכדאי לעשות מחר בערב. רק אחר כך כדאי להתמודד עם שאלות זהות מורכבות יותר: מה לבחור כמקצוע ומה כתחביב, עם מי להינשא ועם מי להתיידד וכדומה.

המתנגדים הנחרצים לאמרגנות קרויים "ספונטאניים". הם רוצים לעשות מה שבא להם מתי שבא להם, ואינם מסכימים לתכנן מראש פגישות ובילויים. מתוך קוצר ראייה כלשהי, הם רואים את עצמם חופשיים מתוך כך שהם לא מסכימים להתחייב. הללו לרוב, מסתפקים במועט. הם נעים ונדים על פני מצבי הרוח וגחמות מקריות שמשתעממים בנקל וחייבים להיות בתנועה מתמדת, לרוב הצדה ולא קדימה. הם מתקשים להגיע לעושר חוויה המושג על ידי התמדה והעמקה בתחום מסוים. הם נחשבים כלא אמינים על ידי ידידיהם. הפקה זוגית או חברתית תובעת מאמצים רבים ומצליחה אך במקרה ממוזל. למשל, למצוא כמה אנשים שיהיו רעבים באותו הזמן וזמינים לארוחה, או כמה אנשים שיתאים להם באופן ספונטאני לא מתוכנן מראש, לצאת לרקוד במסיבה.

מי שעשה הרבה אמרגנות יגלה שגם בלי אמרגנות מתוכננת מראש ובאופן ספונטאני יקום בסוף שבוע ויפיק לעצמו ולבני משפחתו שבת מקסימה. הוא נהנה מפירות ההתמדה שלו בלימוד ויש לו הרבה אפשרויות שהוא יכול לבחור ביניהן בקלות ובמהירות. יש לפניו הרבה משעולים כבושים וסלולים שהלך בהם פעמים רבות קודם לכן. כשם שהוא לא חייב להצטייד במפה באזור שטייל בו לעיתים קרובות.

פה ושם ישנם ספונטאניים שמצליחים להפיק מגוון של הפקות גם ללא תכנון מוקדם. אך זה במקרה של אנשים מאוד מפורסמים או מאוד עשירים. הללו משיגים בקלות יחסית אנשים שמתאימים עצמם לגחמותיהם ונענים לדרישותיהם. וכך מרחפת מעליהם האשליה של סיפוק והצלחה.

אך בדרך כלל, בעלי יכולת אמינה יעדיפו לחבור לאנשים אמינים יותר כאלו שניתן לתאם איתם מראש.

בעלי היכולת, לא יגיבו בהיענות לאנשים לא אמינים. הם יודעים כי תכנון מוקדם מאפשר להם להספיק הרבה יותר. ראה גם "הפקה".