איכות בידורית

המידה שבה דברמה שבו אנו עוסקים ברגע מסוים, מרתק אותנו.

כדי להגיע לאיכות בידורית מרבית, עלינו להתרכז בפעולות ברמת קשב גבוהה. אם איננו מתרכזים במה שאנו עושים, כמונו כאנשים הבולעים מזון בלא לחוש בטעמו, המסתכלים מבלי לראות, השומעים מבלי להקשיב. רק לאחר תרגול נאות נוכל להחליט למה להעניק איכות בידורית טובה ומה לסלק מתודעתנו.

עיסוקים המבטאים היטב את יכולותינו הם בעלי איכות בידורית משובחת. יש הנהנים ממקצועם ומתחביביהם. ואולם, גם התמכרות לגורמים שליליים כמו כאב, סבל או דיכאון, יכולה להיות בעלת איכות בידורית גבוהה. הפסיכולוגים פעם נהגו לומר שיש אנשים ש"נהנים לסבול". דברו על "הנאה מזוכיסטית" המילה "הנאה" לא נתפסת בהקשר של סבל. על כן, אני מעדיף לומר "איכות בידורית" או "בילוי". הרוב צפוי עדין להתקומם לגישה הזו. עיסוק שלילי נתפס בעיני הרוב כמשהו כפוי על ידי נסיבות החיים שאינן תלויות בנו. אך אני מציע להבחין בין אירוע לבין הרגל. הרגשה שלילית יכולה אכן לנבוע כתגובה התחלתית לאירוע טראומטי כלשהו, אך אם היא נמשכת לאורך הזמן אזי מדובר כבר בהרגל, בהתמכרות, בבילוי. אני ניגש לכך מן הזווית התרבותית. כלומר, אחד מעביר את זמנו במוסיקה, בריקוד, בפילוסופיה ואילו אחר, מעביר את זמנו בסבל, דיכאון ובטלה. מעשה השינוי הוא בכך שהוא מעביר את עצמו לבילויים תרבותיים אחרים וידידותיים במקום אילו השליליים. עם קצת מאמץ כמעט כל אחד יכול לזהות בעצמו באיזו קלות הוא יכול לבלות בתחושות שליליות של קיפוח, עלבון, דאגה טורדנית ועוד. זה לא משעמם אותנו. אם התמכרנו לגורם שלילי וברצוננו לחדול מכך, עלינו להעמיד מולו פורקן מיידי לא שלילי – כמו ספורט בתחום שבו יש לנו יכולת, או עיסוק שמרתק אותנו ואשר אינו כרוך בכאב ובסבל. מי שעדיין לא עיצב את הזהות שלו ולא פיתח את ערוצי היכולת שלו, יזדקק לנחישות גבוהה ביותר על מנת לבנות את זהותו ולגמול עצמו מהתמכרות שלילית.

פיתוח כושר הריכוז וההתייחסות תורם רבות להפקת האיכות הבידורית. מי שלמד ליהנות ממעשיו וכן מן הסובב אותו מוצא טעם בחייו. נוכל לומר עליו שיש לו איכות חיים. חישבו על ההבדל בין מי שמגדל את ילדיו כאילוץ המורכב מהמון מטלות מכבידות כגון: להשגיח עליהם, להאכיל אותם, לרחוץ אותם, להשכיב אותם לישון, להכין איתם שיעורי בית וכל כולו רק שואף לסיים את המטלות ולנוח. לעומת מי שנהנה לבלות עם ילדיו ועבורו המטלות מצויות בירכתי הבילוי ולא במרכזו. חישבו על ההבדל שבין מי שנשוי "על הנייר" לבין מי שנהנה לבלות עם בת זוגו. חישבו על ההבדל בין מי שעובד לפרנסתו לבין מי שמתפרנס מתחביבו העיקרי.