ספרים

פסיכולוג מחוץ לקופסא

ככה נראה טיפול של פסיכולוג פורץ דרך שאינו רובץ בכורסא, אלא קם ועושה כל מה שרק ניתן לטובת תלמידיו, באמצעות כלי חשיבה מקוריים שנבטו במעבדה של ניסיון החיים האישיים שלו. פסיכולוג מחוץ לקופסה הוא ספר מיוחד מפרי עטו של פסיכולוג מיוחד, שייסד את "בית הספר לידידות" המיישם שיטות טיפול שאינן מקובלות במקצוע, תוך אמונה ששינוי הוא תהליך בר-השגה. רפי יעקובי, ילד דתי שהפך להיות חילוני חופשי, קצין-מבחן למבוגרים, מדריך במוסד לנערות "צופיה", חבר ושותף במכון רודי, פסיכולוג עצמאי (יש האומרים עצמאי מדי). רפי יעקובי חיבר חמישה ספרים ביניהם: בית ספר לידידות, הפסיכולוג כידיד ולהיות זוג.

ידידות עם ילדים

ההורים והתרבות שלהם הנם המצע שעליו צומחים הילדים. על כן, הכי כדאי לכם, ההורים להשקיע בעצמכם. להצטייד ביכולות ליהנות מכל מיני עשיות. זה לא תובע מכם כספים והשקעות, אלא שכל ותרבות. עשיות כמו: רכיבה על אופניים, הרבה שירים. כן, אפשר ליהנות לשיר גם אם מזייפים. ריקודים, הפרחת עפיפונים, ים, טיולים, צחוקים, אפיית עוגות ועוד…עכשיו צרפו אליכם את הילדים כאשר אתם עוסקים במה שאתם אוהבים לעשות…אתם לא חייבים להיגרר לעיסוקים שלא מעניינים אתכם ושהילדים יבחינו עד כמה אתם מתאמצים ומשתעממים. מה שחיוני בהחלט הוא שההורים יחלצו את עצמם מהחישוקים האגוצנטריים שלהם, בנוכחות הילדים. כלומר, תהיו במיטבכם ליד הילדים. מרבית ההורים מצוידים ביכולת הזו והם אכן במיטבם בעבודה ובנוכחות אנשים החשובים להם. כך, שהם מתבקשים לקיים את היכולת שלהם גם נוכח ילדם. העיקרון החשובוהוא לא לשרת את הילדים, אלא את צמיחתם. בואו ללמוד כיצד.

הפסיכולוג כידיד

הפסיכולוג כידיד מתאר את המעבר משיטת חשיבה טיפולית אנליטית ופסיכודינמית לחשיבה ידידותית. רפי יעקובי היה במשך שנים רבות מטפל ומטופל בשיטה המסורתית לפני שהתחולל בו שינוי מחשבתי עמוק שהוליך ליצירת שיטה מקורית שכונתה עם הזמן בשם "בית ספר לידידות".

הידיעה שאדם יכול להשתנות מודגמת בספר הזה שהוא אישי וחושפני ביותר, על ידי תהליכי השינוי שעבר רפי יעקובי בעצמו. החל מן המעבר מחינוך דתי אל עיצוב זהות של אדם חילוני במחשבתו ובתרבותו, ועד לשינוי מדרך טיפולית שגדל עליה והיה בקי בה, אל שיטה שונה לחלוטין. דרך תיאור של הרבה מאוד שינויים בתחומים שהיו תקועים ובעייתיים.

בספר הדגמות רבות של התייחסות אל נושא מסוים בגישה האנליטית ומולו התייחסות ידידותית המוליכה להפקת השינוי בדרך הרבה יותר יעילה ומהירה. בעיקר משום שלא מתעכבים על טיפול בבעיות, אלא מתמקדים בקידום היכולות הרלוונטיות. קידום היכולת מסלק את הקושי ואת מה שמכונה בשם בעיה, מבלי שצריך לטרוח על סילוקה.

בתרבות הלומדת, כאשר אתה עולה כיתה נניח לכיתה ד', אתה מותיר באותו מהלך עצמו, את כיתה ג' מאחוריך. כלומר, לא צריך להתעכב על טיפול גמילה מכיתה ג', אלא להשקיע מאמץ ולהתקדם אל ד'.

A Friendly Change

A Friendly Change

Everyone Can Change. People change throughout their lives. We all, more or less, follow paths that involve transformation and adjustment; we grow up, we mature, we become spouses and parents, we change our residence and lifestyle, our profession and workplace. Real Change is Friendly Change The key for true change is friendly change. Anyone who wishes to experience a deep personal evolution, defined by psychologist Raffi Yaakobi as an “identity change,” must learn the tools for friendly change, practice and implement them. The Way to Friendly Change “The Friendship School” is the name of the method created by Raffi Yaakobi, who continues to develop and improve it through experience, meetings with patients (“clients”) and many years of learning and study. In this book, Raffi presents the tools enabling a friendly change in any field; a personal change, change in the relationship with one’s spouse or in the family, in society or at work.